İçeriğe geç
Eylül 22, 2006 / Erkan

Bir Web Sitesini İyi Yapan Etkenler


Internet denizinde milyonlarca web sitesi olmasına karşın kullandığımız ve bildiğimiz sitelerin sayısı 100 lü rakamlara pek ulaşmaz. Peki milyonlarca sitenin arasından çıkıp aklımızın bir köşesine yerleşen bu sitelerin başarısı neye bağlı?

Internet’te çeşitli sitelerde konuyla iglili çeşitli yazılar görüşler bol miktarda var fakat bugünkü yazımda ben de bu konudan bahsetmek ve kendi görüşlerimi iletmek istedim.

Bir web sitesini iyi yapan başlıca etkenleri genel olarak 5 başlık altında toplayabiliriz.

 • Pazarlama
 • Tasarım
 • Erişebilirlik
 • Deneyim
 • Kullanıcı Görüşleri


Pazarlama

Bir web sitesi nekadar iyi programlansa ve tasarlansa da, eğer hedef kitlesine ulaşmayı becerememiş ve kullanılmıyorsa Internet denizinde unutulmaya ve yok olmaya mahkum olur.

Bir web siteniz varsa, benim web sitem çok iyi diye düşünüp hedef kitlenizin sizi bulmasını beklememelisiniz ve web sitenizin pazarlamasına mutlaka önem vermelisiniz. Internet dünyasında kendinize dost siteler edinmelisiniz, bütçeniz yeterliyse reklam ve tanıtım adına çeşitli faaliyetlerde bulunmalısınız, mümkün olduğunca başka sitelerden sitenize yönelen bağlantılar sağlamalısınız. Örnek vermek gerekirse popüler arama motorlarından biri olan “google” bir web sitesine 40 farklı bağlantıdan ulaşamadığı sürece o siteyi ciddi anlamda değerlendirmiyor.

Tasarım

Tasarım bir buzdağının su üstünde kalan bölümüdür. Sitenizi ilk defa ziyaret eden bir kullanıcı için en önemli unsurlardan biri web sitesinin görünümüdür.

Web sitenizin altyapısı ve programlaması nekadar iyi olursa olsun fonksiyonlar anlaşılamıyor ve siteniz kendini görsel olarak ifade edemiyorsa, kullanıcılarınız için nekadar iyi bir altyapı oluşturduğunuzun önemi kalmıyor. Web sitenizdeki görsel tasarım kullanıcınızın Internet tarayacısını yormamalı ve bant genişliğini sömürmemeli mümkün olunan en anlaşılır ve en son tekniklerler, teknolojiler kullanılarak web sitesinin fonksiyonları amacına uygun görsel objeler ile tanımlanmalı. Unutmadan hatırlatmak isterim ki iyi bir tasarım web sitesini resimlerle doldurmak değildir.

Erişebilirlik

Televizyonda bir ürün gördüğünüzü düşünün, tüm ihtiyaçlarınızı karşılıyor iyi tasarlanmış ve kaliteli, fakat almak için mağazaya gidiyorsunuz ürün raflarda yok…

Verdiğim örnek tam anlamıyla olmasada erişebilirliği basit şekilde anlatmak için yeterli. Evet web sitenizi nekadar iyi tasarlarsanız tasarlayın nekadar iyi programlarsanız programlayın kullanıcılarınız farklı tarayıcılarda farklı platformlarda web sitenize ulaşamıyor ve görüntüleyemiyorsa ürününüzü rafa koymayı unuttunuz demektir. Bir web sitesini tasarlarken unutmamanız gerekirki kullanıcılarınız sizinle aynı platformu, Internet tarayıcısını kullanmayabilir hatta sizin kadar iyi göremeyebilir de. Bu aşamada web sitenizi tasarlarken web standartlarına uyumuna mümkün olduğunca dikkat etmelisiniz, web sitenizdeki bilgilere erişimi kolay hale getirmelisiniz ve iyi bir servis sağlayıcı seçmelisiniz.

Deneyim

Web sitenizi ziyaret eden kullanıcılara nekadar iyi bir deneyim yaşattığınız bu aşamada önem kazanmaktadır. Web sitenize gelen kullanıcılarınız sitenizde uzun süre vakit geçiremiyorsa, siteniz merak uyandırmıyorsa, web sitenizin içeriği doyurucu değilse, kullanıcılarınız ile manevi bir bağ kuramıyorsanız yeterli deneyime sahip değilsiniz veya yeterli deneyimi yaşatmıyorsunuz anlamı taşıyabilir.

Kullanıcı Görüşleri

Kısaca müşteri memnuniyeti diyebiliriz. Sitenizi ziyaret eden kullanıcıların siteniz hakkındaki görüşleri dostlarına tavsiye edip etmedikleri nekadar iyi bir web sitesine sahip olduğunuzun en büyük kanıtıdır. Bu aşamada kullanıcılarınızdan gelen eleştirilere, tavsiyelere yorumlara gerekli önemi verip, en kısa sürede cevaplamalı ve değerlendirmelisiniz. Belirli aralıklar ile yapılacak anketler veya görüş ve önerilerin yazılabildiği formlar kullanıcı görüşlerini almanızda yardımcı olabilir.

Reklamlar

38 Yorum

Yorum Yapın
 1. Ümit Kurt / Mar 21 2007 10:07 am

  güzel bir yazı olmuş, eline sağlık…

  çok geç bir yorum oluyor ama altıüstütasaım’da daha yeni gördüm, bu blogu da artık takip ederim ;)

 2. banu / Mar 22 2007 10:54 am

  Bu konu üzerinde tecrübeye dayanana yeni postlar da olsa keşke. Bu çok genel…

 3. mustafau / Nis 2 2007 4:13 pm

  Bu etkenler beni bir web sitesine çekebilir, doğru. Fakat bence en önemli seçeneği atlamışsınız, içeriğin kalitesi.
  İlk izlenimimiz yazınızdaki maddelere göre şekillenir. Daha sonra rss kaynağına abone oluruz. Aboneliğimizi devam ettirmemiz ise tamamen yazıların kalitesiyle ilgilidir.

 4. Erkan / Nis 2 2007 7:37 pm

  Merhaba mustafau,

  “Deneyim” başlığı bütün site içeriğini ve kalitesini kapsamaktadır.

 5. web tasarım, izmir / May 9 2007 7:30 pm

  Ne yazık ki günümüzde hedef kitlelerine ulaşabilme amacı tasarımcının tasarımı ve içerigin hedef çizgilerini ciddi derecede etkilemektedir

 6. falanca / Haz 7 2007 11:59 am

  yazı yüzeysel olmuş tamam ii olmalı anlaşılır olmalı bunu herkes soler ama onemli olan nasıl ole olaçagı daha açıklayıcı bir yazı olsaydı keşke..

 7. Erkan / Haz 7 2007 4:43 pm

  Blog’umun zaten genel amacı yukarıda kendi uzamnlık alanıma uygun olan başlıklara cevaplar verebilmek.

  Fakat yıkarıdaki yazıda belirtilen pazarlama olsun sitenin içeriği olsun bir çok konu farklı uzmanlar tarafından ele alınmalı ve değerlendirilmelidir.

  Bir sitenin pazarlamasının nasıl yapılması gerektiğine bu konuda uzman bir pazarlamacı cevap verebilir. Ayrıca her sitede uygulanacak yöntemler farklılık gösterebilir.

  Yukarıdaki yazı sadece web sitenizin başarıya ulaşması için hangi alanlarda uzman kişiler ile çalışmaya dikkat etmeniz gerektiği veya hangi konulara dikkat etmeniz gerektiği konusunda yardımcı olabilir.

 8. ömer / Tem 4 2007 5:22 pm

  Bu sitenin tasarımı çok kötü yalnız. Yazıları okurken gözlerim yaşardı ama zor okumaktan. Terzi kendi söküğünü dikemez mi acaba ?

 9. Erkan / Tem 4 2007 10:29 pm

  Merhaba Ömer,
  Haızr bir sistem olan wordpress’i kullandığım için kısıtlı arayüzler mevcut. Ve bu tarz “wordpresscom” alanadı üzerinden blog kullanımlarında kişiselleştirmelere izin vermiyorlar veya çok fazla arayüz seçimi olmuyor. Kişiselleştirme ücrete tabi olduğu için de kısıtlı arayüzlerden kullanıyorum.
  Bu arayüzü tercih etmememin nedeni ise eklentileri diğerlerine göre birazdaha iyi. Fakat tasarım konusundaki eleştirilerine katılıyorum..
  En kısa zamanda daha okunaklı ve işlevsel bir arayüz eklenmiş mi ona bakacağım.
  Teşekkürler.

 10. bahadir / Tem 12 2007 6:39 pm

  Altın Örüm kriterlerini iyi ezberlemiş ve güzel bir modifikasyon ile yayımlamışsın, harika ne denir başka.

 11. İdris Cin / Tem 13 2007 9:56 pm

  Merhabalar,

  Bu harika yazınızı bu kadar geç okumakla neler kaçırdığımı tahmin edemiyorum bile :(

  Paylaşımınıza sağlık…

 12. fsdfs / Ağu 3 2007 10:24 am

  güzel yazı

 13. kaan_dramalı / Eyl 9 2007 3:40 am

  YAzı güzel fakat eksik var bence hemde buyuk bir eksik ; bahsettiğin başlıklar tabiki etken ama bence en önemli faktör sağladığı bilgi ve kazandırdığı bilgi yani ne kadar kaliteli bir içeriğe sahip olup işe yarayan bilgi yada dökümanlar sağladığı. eğer benim işime yarayacak bilgi yada döküman içermiyorsa diğer etkenlerin hiç bir önemi yok yiyim ben o sitenin tasarımını görselliğini :) düşününki google bir arama motoru ama sade ama aynı zamanda çok iş yapıyor. bence az boya çok iş gerisi hikaye. hayırlı başarılar……

 14. Erkan / Eyl 9 2007 2:14 pm

  sayın Kaan bey,

  Deneyim başlığı zaten içerik kalitesini kapsamaktadır.

 15. mustafa ulu / Eyl 9 2007 9:07 pm

  az önce bu yazınızın aynısına başka bir sitede rastladım. o sitede de yazının başka bir siteden alıntı olduğu yazıyor. buradaki başka site ise sizin siteniz değil.
  adres: http://kumrum.wordpress.com/2007/08/13/bir-web-sitesini-iyi-yapan-etkenler/

 16. Erkan / Eyl 19 2007 8:45 pm

  Mustafa bey vermiş olduğunuz bilgi için teşekkür ederim.

 17. Erkan / Kas 20 2007 4:12 am

  “önemli olan nasıl öyle olacağı”

  Bu blog’u açmamın amacı da budur zaten. Yukarıdaki maddeleri bir yazı ile açıklamak nasıl olacağını anlatmak mümkün değildir. Yukarıdaki maddeleri bir yazı ile açıklamak mümkün olsaydı zaten bir blog açmanın tecrübe ve bilgilerimi burada paylaşmanın da bir anlamı olmazdı. Yukarıdaki maddelerin bir yazı ile açıklanabileceğini yöntemlerin anlatılabileceğini düşünmek, web tasarımını basit ve küçük bir iş olarak görmekten daha ileri gidemez. Ve yine bir yazı ile dünyanın en iyi sitesinin oluşturulabileceğini düşünmek internet kullanıcılarına hakaret olur.

  Ben şahsen blog’umda kendi tecrübelerimi paylaşarak “önemli olan nasıl öyle olacağı” sorusuna yanıtlar vermeye çalışıyorum.

  Verdiğim yanıtların doğruluğu ve yanlışlığının rahatca sorgulanabilmesi için de bir blog açmayı uygun gördüm.

  Benim şahsi görüşüm bir web sitesi yapmadan önce yukarıdaki maddelerin sadece başlıklarını bir kağıda yazmanız, sadece başlıkları yazmanız ve web sitenizi yaparken ben bu başlıkların hangisini uyguluyorum veya hangi maddeye dikkat ediyorum diye biraz düşünmeniz doğru yolu bulmanıza yetecektir.

  Örnek vermek gerekirse mesela web sitemin pazarlaması ve tanıtımı için bugüne kadar ne yaptım yada ne kadar fedakarlıkta bulundum diye düşünebilir veya bir mobil cihazdan web siteme erişmeye çalıştığımda karşıma ne gibi bir sonuç çıkıyor diye araştırabilirsiniz.

 18. ibrahim / Haz 15 2008 10:51 am

  mukemmel bir yazi olmus tebrik ederim.bi cok kisiye faydali olacaktir.

  burasini tuttum:)

  “Bir web siteniz varsa, benim web sitem çok iyi diye düşünüp hedef kitlenizin sizi bulmasını beklememelisiniz ve web sitenizin pazarlamasına mutlaka önem vermelisiniz. Internet dünyasında kendinize dost siteler edinmelisiniz, bütçeniz yeterliyse reklam ve tanıtım adına çeşitli faaliyetlerde bulunmalısınız, mümkün olduğunca başka sitelerden sitenize yönelen bağlantılar sağlamalısınız. Örnek vermek gerekirse popüler arama motorlarından biri olan “google” bir web sitesine 40 farklı bağlantıdan ulaşamadığı sürece o siteyi ciddi anlamda değerlendirmiyor.”

 19. iskele kalip / Ağu 30 2008 10:57 pm

  Ne yazık ki günümüzde hedef kitlelerine ulaşabilme amacı tasarımcının tasarımı ve içerigin hedef çizgilerini ciddi derecede etkilemektedir

 20. kaucuk zemin / Ağu 30 2008 10:59 pm

  Bu harika yazınızı bu kadar geç okumakla neler kaçırdığımı tahmin edemiyorum bile .. zararın neresinden dönersek kardır.

 21. web tasarım izmir / Tem 4 2009 2:31 pm

  bilgiler için teşekkürler

 22. ligtv / Kas 13 2009 11:24 pm

  aslında deneyim hepsinin harmanlamasıydı ama yine de teşekkürler :)

 23. webtasarım / Eyl 8 2010 10:02 pm

  bilig ve paylaşım gayet iyi teşekürler ..

 24. romanya vizesi / Eki 1 2010 11:28 am

  tasarım en önemli etken bence

 25. Türkmen / Şub 14 2011 3:40 pm

  Bilgiler için teşekkürler.

 26. web tasarım ankara / Şub 17 2011 2:11 am

  bilgi ve paylaşım için tşkler

 27. hasansheperd / Şub 26 2011 2:20 am

  web tasarım
  Çok iyi bir kaynak
  Teşekkür ederim

 28. hosting / Nis 25 2011 4:46 pm

  ewet güzel bir bilgiydi gerçekten harikasın.

 29. iskele / May 6 2011 5:20 pm

  teşekkür ediyorum.

 30. havacılık haberleri / Tem 17 2011 12:46 am

  Anlatım için saolun

 31. Web Tasarımı / Eyl 17 2011 9:38 am

  Süper bir yazı olmuş :)

 32. Sadik aydogan / Eki 25 2017 7:53 pm

  http://www.forumtartisma.com icin önerileriniz varmıdır?

Trackbacks

 1. Aktif Blog | Blogdan Al Haberi » Tatil, askerlik, iş bulma ve çalışma zamanı
 2. Bir web sitesini iyi yapan etkenler « Blog Ajansı
 3. Defter Bilgisayar » Blog Archive » Bir yazı | Umur Talu
 4. RSS Haber Sitesi » Blog Arşivi » Tatil, askerlik, iş bulma ve çalışma zamanı
 5. RSS Haber Sitesi » Blog Arşivi » Tatil, askerlik, iş bulma ve çalışma zamanı
 6. Tatil, askerlik, iş bulma ve çalışma zamanı

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: