İçeriğe geç
Mart 21, 2007 / Erkan

Web 2 Uygulama 0


Web 2.0

Son zamanlarda Internet ile ilgili konuşmaların, yazıların içinde web 2.0 terimi bol bol kullanılmaya başlandı. Ben de Internet sektöründe uzun yıllardır çalışan biri olarak Web 2.0 konusunda kendi görüşlerimi yazmazsam olmaz dedim ve bu yazıyı yazmaya karar verdim, web 2.0 adına yapılan bazı yanlışları belirtmek içinde bu başlığın dikkat çekeceğini düşündüm.

Web 2.0 Nedir?

Web 2.0, Web sitelerinin kullanıcıları yönettiği bir anlayışın, yapının terkedilip kullanıcıların web sitelerini yönettiği, kullanıcı odaklı, kullanıcıların isteklerine ve sorularına daha fazla cevap verebilen bir yapıya veya anlayışa geçişe verilen isimdir. Fakat malesef bukadar bilinmesine ve konuşulmasının yanında, web 2.0 sitesi yapmayı logo değiştirmek ile mümkün olabileceğini düşünen insanların sayısı oldukça fazla. Web 2.0, web sitenizin logosunu parlak yapmak, renklerini canlı yapmak, biriki güzel resimle süslemek değildir.

Web 2.0, mantığı ile yapılmış siteler kullanıcılarına yapmak istedikleri işlemler için farklı seçenekler sunarlar, kullanıcıların içeriğe daha kolay erişmeleri ve gerektiğinde içeriği yönetebilmeleri için olanaklar tanırlar ve kullanıcıların isteklerine göre yapılanırlar. Bloglar, Google, yahoo, vikipedi gibi siteler web 2.0 mantığını en iyi yansıtan sitelerdendir. Web 2.0 mantığı ile oluşturulmuş siteler kullanıcıların katkılarıyla, onların istekleri doğrultusunda şekillenir ve gelişirler.

Web 2.0 bir teknolojinin adı değildir, fakat web 2.0 mantığı kullanıcı odaklı, kullanıcının içeriğe erişimini hızlandıracak ve kolaylık sağlayacak bütün yeni teknolojileri kabul eder.

Web 2.0 ile ilgili daha detaylı bilgi almak için;

http://tr.wikipedia.org/wiki/Web_2.0.

Reklamlar

3 Yorum

Yorum Yapın
  1. banu / Nis 3 2007 9:36 am

    yine kendim aramadan hazıra kondum:) teşekkürler…

  2. WebTasarım / May 4 2008 4:45 pm

    Teşekkürler… :)

  3. Polatlı / Oca 3 2011 7:16 pm

    Good post. I like to read your posts. well written. thank you.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: