İçeriğe geç
Kasım 20, 2007 / Erkan

FaceBook’un Başarısı


Son günlerde sürekli olarak FaceBook hakkında haberler yazılar okuyoruz, ben de dahil olmak üzere bir çok tanıdığım kişi de FaceBook’a üye. Peki FaceBook neden bukadar sevildi ve tutuldu,  arkasında gizli güçler mi var, diye düşünebilirsiniz. FaceBook ile ilgili olarak kısa analizimi yapmadan önce yazacaklarımın tamamen kendi görüşlerim olduğunu hatırlatmak isterim…

Benim şahsi görüşüm FaceBook’un bukadar tutulmasında ve sevilmesinde etken olan anahtar kelimeler “Güven”, “Pazarlama”, “Ortak Çıkarlar” dır.

Evet  FaceBook kullanıcılarına güvenme hissi vererek topluluk sitelerinin yaşadığı en büyük sıkıntıyı aşarak, kullanıcılarının doğru hatasız bilgiler girmesini sağlamayı becermiştir. Peki FaceBook’a neden güvendik diye soracak olursanız, bu güven duygusunun altında yatan bir aile ortamının oluşturulması, yani eğer sizin en samimi arkadaşlarınız hatta akrabalarınız bilgilerini doğru şekilde giriyorsa, sizinde saklanmanız için bir neden olmaması gerekir.

Eğer FaceBook’un başarısında en başlara dönecek olursak pazarlamanın da büyük etkisi olduğunu rahatlıkla görebiliriz.  Son zamanlarda gördüğüm kendini en iyi pazarlayan site FaceBook. Dikkat ederseniz yazılı görsel veya interaktif bütün mecralar da FaceBook’tan bahsedililiyor ve marka bilinirliği bilinçli veya bilinçsiz bir şekilde arttırılıyor. Aynen şuan ki yazımda da olduğu gibi :)

Bir diğer unsur ise “ortak çıkarlar”, FaceBook, web sitesi üzerinde 3. kişilerin uygulama geliştirmesine, bu uygulamalar sayesinde uygulamayı kullanan kişilerin bilgilerine erişilmesine ve hatta uygulama geliştiricilerin bu uygulamalardan gelir elde edebilmelerine olanak tanımıştır. Ve bu ortak çıkarlar FaceBook’un tanıtılmasına katkıda bulunmuş, içerik ve fonksiyonel zenginliğini arttırmıştır.

FaceBook’un elde ettiği başarıdan  çıkarmamız gereken sonucun ise bir web sitesi oluştururken nekadar rakibimizin olduğu değil, doğru, kullanışlı ve zengin içeriğe ne kadar sahip olduğumuzun önemine dikkat etmemiz gerektiğidir.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: