İçeriğe geç
Ekim 28, 2008 / Erkan

Özgür Internet


Çok değil bir süre önce wordpress mahkeme kararı ile engellenmiş ve bu engelleme süreci içerisinde benim de web günlüğüme erişelememişti. Web günlüğüme girildiğinde webgünlüğümle doğrudan alakalı olmayan “Bu siteye erişim mahkeme kararı ile engellenmiştir” yazısını görmek her nekadar hoşuma gitmese de. WordPress’i kapatan kesimi ve kapatma nedenlerini anlamaya çalışmış meydanlara çıkıp yada e-posta gruplarına katılıp protesto etmek yerine kendimce tarafsız çözümler üretmek adına fikirler yürütmüştüm.

Bir çok protestonun altında yatan neden Dünya genelinde Internette illegal içerik yayınlayanların alkışlandığı hakkını arayanların ise protesto edildiği bir Internet kullanıcısı kitlesine sahip olmamız.

Her internet sitesi kapatıldığında sızlandığımız kadar illegal içeriği gördüğümüzde de aynı özenle illegal içeriği protesto edip hatta şikayet etsek hem doğru insan olmak adına görevimizi yapmış olurduk hemde illegal içeriği yayınlayanların bu işten prim elde etmelerini engellerdik. Böylece illegal içerik yayınlayarak para kazanmayı yada isim yapmayı hedefleyenler amaçlarına ulaşamamış olurdu.

Fakat malasef Internet kullanıcılarının bir çoğu Internetin bir kuralsızlık ortamı olduğunu düşünüyor, düşünmekte ısrar ediyor ayrıca “bedava bulmuşum izlerim hem de kapanırsa şikayet ve protesto ederim” gibi kolaycı bir yaklaşımı tercih ediyor.

İllegal içeriği yayanları özgürlük savaşçısı gibi görmenin ve bu illegal içeriğin peşinden koşup hakkını arayanları portesto etmenin Internette özgürlük anlamıyla bağdaştığını hiç düşünmüyorum.

Yazıma son vermeden önce belirtmek isterim ki şu anda ülkemizde uygulanmakta olan bence teknik açıdan hatalı olan kapatma yöntemlerini savunmuyorum fakat ellerinde bulundurdukları tüm imkanlara rağmen, büyük kullanıcı kitlelerine güvenerek illegal içeriği temizlemekte hantal davranıp veya aldıkları yüksek ziyaretlerden dolayı yayından kaldırmakta isteksiz olup yine kendi kullanıcılarını dolaylı olarak cezalandıran mega siteleri de haklı bulduğum söylenemez.

Eğer Interneti illegalden ve kişilik haklarına verilen zararlardan arındırılmış özgür bir platform olarak görmek istiyorsak Internetin sınırsız özgürlük sunmadığını bulunduğumuz her ortam gibi Internetin de kuralları olduğunu kabullenmeliyiz ve haklıyı haksızı ayırt ederken daha titiz ve özenli davranmalıyız.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: