İçeriğe geç
Ocak 5, 2011 / Erkan

Android’e yeni market geliyor “Amazon Appstore”


Geçtiğimiz aylarda Google ile amazon.com arasında Android telefonlar için amazon tarafından işletilecek yeni bir Android Market üzerinde anlaşmaya varıldığını duymuştuk.

Google’ın Android telefonlar üzerinde kurulu gelen Android Market’i şu an için en iyi alternatif gibi görünsede, google’ın hantallığı ve Amerika dışında yer alan ülkelerde izlediği yanlış politikalar sonucunda, dünya çapında bir çok Android telefon buna Türkiye’de satılan Android telefonlarda dahil Google Android Market uygulamasından mahrum bir şekilde satılıyor.

Peki Amazon Appstore Türk Android kullanıcılarına hizmet verecek mi?

Henüz son kullanıcı için faaliyet göstermeyen Amazon Appstore sitesine Android uygulama geliştiricisi olarak kayıt oldum, son anda eğer bir değişiklik olmaz ise Amazon Appstore Türk Android kullanıcılarına ve uygulama geliştiricilerine hizmet verecek. Türk uygulama geliştiricileri Amazon Appstore üzerinden Android için yazdıkları uygulamaları ücretli veya ücretsiz olarak dağıtabilecekler. Fakat Amazon Appstore üzerinde uygulama dağıtmak isteyen uygulama geliştiricileri senelik 99USD olan üyelik ücretini ödemeyi kabul etmeleri gerekiyor. İlk yıl alınmayan bu ücret daha sonra her yıl periyodik olarak uygulama geliştiriciden istenecek.

Amazon Appstore ve Google Android Market arasındaki farklar neler?

Amazon Appstore’u Google Android Market’ten ayıran üç temel özellik mevcut; Amazon Appstore uygulamaları son kullanıcıya ulaştırmadan önce kendi iç denetiminden geçirecek ve eğer uygulamada zararlı yada hatalı bulduğu bir içerik tespit ederse uygulamanın dağıtımına izin vermeyecek. Google Android Markette ise geliştiricilerin dağıttığı uygulamalar üzerinde sıkı bir denetim mevcut değil.

Amazon Appstore, Google Android Markete oranla uygulama geliştiricilere daha fazla detay sunan (gün gün indirilme oranları, iki uygulama arasında grafiksel karşılaştırma, istatistiklerin dışa aktarımı gibi…) bir arayüze sahip olacak.

Dahaçok mevcut Google Andorid Marketin hizmet vermediği ülkeleri ilgilendiren diğer bir fark ise, Amazon Appstore Google Android Marketin aksine Dünya çapında bir çok ülkeye hizmet verecek şekilde yapılandırılmış görünüyor. Google Android Market ise Türkiye’de dahil bir çok ülkede hizmet vermeyerek bu ülkelerdeki Android kullanıcılarını bir süre daha mağdur etmeye devam edecek gibi görünmekte.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: