İçeriğe geç
Mart 7, 2011 / Erkan

Internet ve Sansür Üzerine


Geçtiğimiz hafta DIGITURK ve Google arasında yaşanan hukuksal mücadelenin sonucunda gerçekleşen sansür tartışmalarından sonra, Internet sektöründe uzun yıllardır emek sarfeden biri olarak, “Internet ve Sansür” üzerine kişisel görüşlerimi yazmak istedim.

Öncelikle şunu belirtmek isterim ki Internet’te haksızca uygulanan sansüre kesinlikle karşıyım. Fakat benim kişisel fikrim, firmaların markalarını ve sahip oldukları sanat eserlerine ait telif haklarını korumak adına yaptıkları hukuksal girişimlere sansür dememiz hatalı olacaktır. Yine kişisel fikrim eğer bir devlet politikası olarak Internet yada herhangi bir mecra da tamamen politik nedenlerle bir yasaklama mevcutsa buna sansür diyebiliriz.

Not: Bu yazı hakkında görüşlerinizi fanatizmden arındırılmış, tarafsız olarak ve saygı çerçevesinde iletemeyecekseniz yazının devamını okumak sizler için uygun olmayacaktır.

Neler yaşandı?

DIGITURK ve Google arasında yaşanan hukuksal mücadelenin sonucunda, DIGITURK telif haklarını aldığı yayınların Google’a ait Blogspot sitesinden bazı Blogspot kullanıcıları tarafından haksızca izin alınmadan paylaşıldığını ve DIGITURK tarafından Google’a bu blog sitelerinin kapatılması adına ilettiği uyarıların Google tarafından dikkate alınmadığını idda etmesi ve DIGITURK’ün mahkemeye gitmesiyle binlerce suçsuz Blogspot kullanıcısının mahkemeden çıkan yasak kararı karşısında oluşan mağduriyeti ile karşılaşılmıştır.

Firmaların Açıklamaları

Blogger sitesinin kapatılmasının ardından DIGITURK’ten gelen ilk resmi açıklama.

http://kolayurl.com/4ou

Google’ın açıklaması

http://kolayurl.com/4ov

Google’dan yapılan açıklamaya yanıt olarak DIGITURK’ten yapılan resmi açıklama

http://kolayurl.com/4ow

Peki bu maduriyetin arkasındaki tek suçlu hakkını yasal yollardan arayan DIGITURK mü?

Yaşanan mağduriyetin tek sebebi olarak telif haklarını korumak adına mahkemeye başvuran DIGITURK’ü görmek tamamen taraflı ve objektif olmayan bir yaklaşım olacaktır.

Telif hakları söz konusu olunca Google ne yapıyor?

Telif hakları söz konusu olunca Google’ın uyguladığı yöntemi merak ediyorsanız lütfen http://kolayurl.com/4ox adresini ziyaret ediniz.

Blog yazarları ve kullanıcıları olarak ne yapabiliriz?

Bence blog yazarları ve kullanıcıları olarak, kullanmış olduğumuz blog alt yapısını sağlayan firmalara, Türkiye’deki yasal zemine ve Türk firmalarına saygı göstermeleri gerektiğini ve bu konuda oluşacak hukuki taleplerin bir mağduriyet oluşmaması adına daha özenli ve hızlı şekilde dikkate alınması gerektiği konusunda taleplerimizi iletebiliriz. Hakkını resmi yollarla arayan ve bu konuda haklı olduğunu resmi olarak kanıtlamış kişileri, firmaları mağduriyetin tek sorumluymuş gibi suçlamak bence soruna bir çözüm getirmeyecektir.

Not: Bu yazıda yazılanlar tamamen kişisel görüşlerimdir, doğruluğu veya yanlışlığı herzaman tartışmaya açıktır, site ziyaretçileri olarak görüşlerinizi yorum olarak iletmeniz, çözüme bir katkı sağlar mı bilinmez ama bu konudaki fikirlerin ve görüşlerin paylaşılması adına faydalı olacağına inanmaktayım. Eğer bu konuda objektif davranmadığımı düşünüyorsanız 2007 yılında WordPress’in kapatılmasıyla sonuçlanan benim de bir wordpress kullanıcsı olarak dahil olduğum mağduriyetin arkasından yazmış olduğum yazıları inceleyebilirsiniz.

https://erkana.wordpress.com/2008/10/28/ozgur-internet/

https://erkana.wordpress.com/2008/05/13/kim-korkar-ajaxtan/

Reklamlar

2 Yorum

Yorum Yapın
  1. adil yaman / Mar 15 2011 5:43 pm

    Merhaba Digiturk gitsin Google a telif haklarına aykırılıktan, ama ne yapıyor Google beni dikkate almıyor,deyip Diyarbakır’dan blogger’ı kapatıyor. Blogger’da Şifresisz digitürk yayınlayanları bulmak ve mahkeme önüne çıkarmak yerine blogculatıo cezalandırıyor. Ülke sansürcü durumuna düşüyor. Şuan itibarıyla blogger açık ama yarın için kafalarda ki soru işareti devam ediyor.

    • Erkan / Mar 16 2011 2:03 am

      Sürecin tamamını savunduğumu söyleyemem fakat, Google, DIGITURK gibi büyük bir firmanın başvurularını bile dikkate almıyorsa, Google’un yönetiminde olan sitelerden bizlere ait bir hak ihlali yapıldığında oturup seyretmekten başka birşey yapmak düşmeyecektir. Ayrıca bu tarz ücretsiz servislerde illegal yayın yapan insanların kayıt sırasında iletmiş olduğu bilgilerin de doğru olduğunu düşünüp, bu bilgilerden şahıslara ulaşılabileceğini düşünmekse çok iyimser bir yaklaşım.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: