İçeriğe geç
Haziran 14, 2011 / Erkan

7 Adımda Web Sitenizi Arama Motorlarında Üst Sıralara Taşıyın – 2011


Her geçen gün web içeriğinde yaşanan artış karşısında arama motorlarında ön sıralarda yer almak artık web’de içerik sağlayan her kurum ve birey için vazgeçilmez bir ihtiyaç haline gelmektedir. Bu ihtiyaç doğrultusunda SEO (Search Engine Optimization) konusundaki eğitimlerin ve danışmanlık hizmetlerinin önemi de gün geçtikçe artmakta. Bu yazımda bir web sitesinin arama motorlarında üst seviyelerde yer alması için gerekli adımları 7 başlık altında toplayarak sizlerle paylaşmak istedim.

1-) Web Standartlarına Uyum.

Web sitesine ait kodların web standartlarına uygunluğunun denetlenip gerekli düzenlemelerin yapılması gerektiği aşamadır. Unutmamak gerekir ki web standartlarına uygun yazılmış bir web sitesi her platformda düzgün ve hızlı şekilde görüntülenmeyi büyük ölçüde garanti altına alacaktır. Web sitenize ait kodların web standartlarına uygunluk kontrolünü yapmak istiyorsanız http://validator.w3.org/ adresinde yer alan ücretsiz hizmeti kullanabilirsiniz.

2-) Hedef Belirleme.

Web sitenize ait hedef anahtar kelimelerin belirlendiği aşamadır. Arama motorlarında her aranan kelimede ilk sırada yer almayı düşünmek hayalden öteye geçmez. Bu yüzdendir ki web sitenizin arama motorlarında hangi kelimeler arandığında ön sıralarda yer almasını istediğinizin net olarak belirlenmesi gerekmekte. Burada dikkat edilmesi gereken nokta Dünya çapında rekabetçi kelimeler yerine alternatif lokal kelimelerin tercih edilmesi olacaktır. Alternatif lokal kelimelerin tercih edilmesi arama motorlarında yükselmenin maliyetini azaltacağı gibi üst sıralarda uzun süre var olmanıza da katkı sağlayacaktır. Hedef belirleme aşamasında web analiz araçlarından (google analytics, alexa vb…) faydalanarak sitenize trafik sağlayan kelimelerin belirlenmesi bu kelimelerin kaybedilmemesi ve yeni kelimelerin kazanılması adına önemli olacaktır.

3-) Başlıkları ve Sayfa Bağlantılarını Düzenleyin.

Web siteniz ait başlıkların ve sayfa bağlantılarının web sitenizin içeriğine ve hedeflerinize uygun olarak düzenlendiği aşamadır.

a-) Başlıkların düzenlenmesi (Title):

Bu aşamada dikkat edilmesi gereken en önemli unsur web sitenize ait başlıkların her sayfa için tekrar etmeyen benzersiz bir yapıya sahip olması gerektiği ve sayfa içeriği ile alakası olmayan yanıltıcı başlıkların arama motorlarında yükselmenizde yardımcı olmayacağıdır.

b-) Sayfa bağlantılarının düzenlenmesi (URL Rewrite):

Bu aşamada dikkat edilmesi gereken en önemli unsur ise web sitesine ait bağlantıların içerikle uyumlu hale getirilmesidir. Örneğin; ‘Merhaba Dünya’ içeriğini barındıran bir web sayfamızın olduğunu hayal edelim bu sayfaya ait bağlantı adresinin ‘www.ornekalanadi.com.tr/merhaba-dunya’ şeklinde olması içeriği barındıran sayfanın arama motorlarında yükselmesi için etkili olacaktır.

Web sitesi ve başlık kullanımı hakkında detaylı bilgi almak için https://erkana.wordpress.com/2007/04/28/web-sayfalari-ve-baslik-title-kullanimi/ adresinde yer alan yazımı okuyabilirsiniz.

4-) Kaliteli Dinamik İçerik.

Web sitesinin içeriğinin kaliteli ve belirlenen hedefler doğrultusunda dinamik hale getirilmesi işidir. Burada izlenmesi gereken yöntem sitenizi gereksiz bilgilerle doldurmak yerine hedef kitlenize ait bilgi ihtiyaçlarını doğru şekilde karşılayacak sade bir hale getirmektir. Diğer önemli iki etken ise web sitesine ait içeriğin sürekli güncel bilgiler içermesi ve belirlenen hedef kelimeler doğrultusunda kullanıcılarına doğru bilgiler vermesi gerektiğidir. Bu aşamada içeriği oluşturan ekibe büyük görevler düşmekte, içerik giren ekibin varılmak istenen hedefler konusunda ve içerik oluşturulurken bu hedefleri karşılayacak kelimelerin özenli bir şekilde seçilmesi konusunda bilgilendirilmesi önemlidir.

5-) Alternatif trafik

Web sitenizin kullanıcılar tarafından arama motorları haricinde farklı adreslerden sitenize ulaşmasının sağlanmasıdır. Bir siteye barındırdığı içerik hakkında ne kadar çok dış bağlantı gelirse o site konusunda uzman ve referans olduğunu kanıtlamaktadır. Bu aşamada dikkat edilmesi gereken nokta hedeflerinize uygun içerik barındıran tartışma forumlarından, sosyal medya ağlarından ve internet bilgi kaynaklarından (Wiki, öğretim kurumları, devlet kurumları vs..) sitenize gelen bağlantıların sayısını arttırmaktır. Unutmamak gerekir ki bu aşamada dış bağlantı sayısından çok ne kadar nitelikli dış bağlantıya sahip olduğunuz önemlidir.

6-) Erişebilirlik.

Web sitesine ait alt yapının güçlendirildiği ve performans iyileştirimelerinin yapıldığı aşamadır. Web sitenizin hızlı cevap vermesi, web standartlarına uygunluğu, yaygın internet tarayıcılarında düzgün ve hızlı çalışması ve farklı ortamlarda (Mobil Telefonlar, TV, vs…) çalışacak alternatif sürümlerin mevcut olması veya yapılması bu aşamada önem kazanmakta.

7-) Çalışmak İçin Profesyonel veya Konusunda Uzman Kişilerden Destek Alın.

Çalışılacak ekibin belirlendiği aşamadır. Bu aşamada farklı uzmanlıklara sahip birden fazla kişiyle çalışmak önemlidir. Sitenin tasarımı, arama motoru iyileştirmeleri için gerekli analizlerin yapılması, programlanması ve pazarlanması aşamalarında farklı profesyonel ekiplerden destek almak maliyetli olsa da işinizi kolaylaştıracak ve hedefe daha kısa zamanda ulaşmanıza yardımcı olacaktır.

İlgili yazılar;

https://erkana.wordpress.com/2006/09/22/bir-web-sitesini-iyi-yapan-etkenler/

Reklamlar

32 Yorum

Yorum Yapın
 1. çilingir / Ara 23 2011 2:12 pm

  Siteyi çok beğendiğimi içtenlikle belirtmek isterim. Sitenizi takip listeme alıyorum.

  Teşekkür ederim.

  Serhat Çilingir
  skype: cilingir9,479242E+10

 2. Hedef makina / Şub 17 2016 4:20 pm

  Bizde Sizin yazılarınız sayesinde yeni sitemiz harika oldu http://www.hedefmakina.com

 3. erl / Nis 24 2016 2:21 am

  http://www.hepsibedavaya.com takipçileriniz tıklarsa sevinirim şimdiden tşk

 4. Dervişoğlu İnşaat / May 4 2016 12:20 am

  Dervişoğlu İnşaat Olarak Sitenizdeki Bu Bilgiden Yola Çıkaracak Denemeler Yapıyoruz. İnşallah Üst Sıralarda Görüneceğiz. http://www.dervisogluinsaat.org

 5. Samed / Haz 12 2016 4:21 am

  Arkadaşlar otel arama sitesi yaptım kaydettim ama şuan için henüz yol kat edemedim. Desteklerinizi rica ediyorum. http://www.searchotels.org

 6. Mümin ASLAN / Haz 16 2016 1:09 pm

  http://www.razora.com.tr

  Çevresel Güvenlik Sistemleri

 7. ASYATRAFO / Haz 16 2016 1:12 pm

  http://www.asyatrafo.com

  ” SÜRDÜRÜLEBİLİR ENERJİ İÇİN ÇÖZÜM ORTAĞI “

 8. Esin / Haz 26 2016 6:53 pm

  http://www.guzelguzelsozler.net her şeyi okuyup okuyupnsitemde uyguluyorum cok bilgili olmadığım sitemi batırdı m hergün daha kötüye gidiyor

 9. ulaş gökalp / Tem 14 2016 6:22 pm

  sayenizde web sitemiz en üstlerde çıkıyor teşekkürler. http://www.buyukofis.com

 10. Emek çilingir / Ara 23 2016 10:21 am

  Verdiğiniz bilgiler çok işime yaradı teşekkür ederim.

 11. veli / Oca 5 2017 9:43 pm

  http://askarlarinsaat.com/index.html sitemi dediginiz web standartlarında denedim sonucu analız edemedim

 12. Adem yilmaz / Şub 24 2017 10:49 pm

  bilgileriniz cok tşekkür edrim cok mantıklı ve dogru şeyler

 13. apartbak / Haz 4 2017 1:54 am

  http://ysnparke.com Ankara Parke ve ankara parke firmaları ankara laminat parke kelimelerinde sitemizi ilk sıraya taşıyacağız.. teşekkürler

 14. ali / Haz 24 2017 4:31 am

  http://www.guvenotoyedek.com faydalı yazınız için teşekkür ederiz

 15. ali / Haz 24 2017 4:33 am
 16. Uzman Coder / Tem 4 2017 1:53 pm

  http://www.uzmancoder.com
  Uzman Coder işini seven uzman coder’lar tarafından kurulan bir soru-cevap platformudur!

 17. Yusuf Tok / Ağu 24 2017 6:54 pm

  Başarılı ve güzel bir yazı olmuş teşekkürler… https://help724.com/

 18. aykut / Ağu 25 2017 12:14 am

  Güzel Paylasım Teşekkürler. http://www.oykumhaliyikama.com

 19. Ali Çengel / Eyl 6 2017 3:32 pm

  Teşekkürler. İş Sağlığı ve Güvenliği ile ilgili ihtiyaçlarınız için lütfen http://www.eskicesmeosgb.com sayfasını ziyaret ediniz. Ortak sağlık Güvenlik Birimi olarak Muğla ve komşu illerde en kaliteli hizmeti vermek için her geçen gün daha çok çaba sarf ediyoruz. İyi çalışmalar.

 20. ALpeR / Eyl 11 2017 1:39 pm

  açıklayıcı ama artık.eskisi gibi link bulamıyoruz piyasa hep ücretli olmuş eskiden linkler çok kolay bulunurdu şimdi cok zorlasti

 21. hasanucar / Eyl 18 2017 12:53 am

  Merhaba, diğer arrkadaşlarında söylediği gibi şuan herkes webmaster. herkesin 10larca websitesi var kendi aralarında backlink yaparak hit kazanıyorlar ve ücretli destek veriyorlar. ayrıca çok uçuk fiyat çekiyorlar. günümüzde seo uzmanları 10 bin liraya kadar ücret isteyebiliyor. ama maalesef benim gibi gücü olmadan sadece kendi imkanları ile biryere gelmeye çalışan arkadaşlarıma Allah kolaylık versin.. https://webbilim.com

 22. aasdfghds / Eyl 19 2017 7:49 pm

  http://www.fersal.net sitem yenidir geliştirme aşamasındayım makaleniz eksik bilgiler var

 23. berk / Eyl 30 2017 11:33 pm

  http://www.saglikbolumleri.club

  sağlık bölümleri, sağlık bölümleri taban puanları ve sağlık bölümleri hakkında bilgiler veriyorum.

 24. asyahurdaci / Eki 10 2017 4:20 pm

  http://www.atasehirhurdaci.net site bolgelerde basıl uste cıkar

 25. Arel Grafik Tasarım / Eki 25 2017 6:16 pm

  Logo Tasarım, Web Tasarım, Grafik Tasarım, Ambalaj Tasarım, Etiket Tasarım, Afiş Tasarım, Katalog Tasarım, Broşür Tasarım, Kartvizit Tasarım, Kutu Tasarım, Kurumsal Kimlik Tasarımı, http://www.areltasarim.com/

 26. Ali / Ara 13 2017 6:25 pm

  iyi bir site teşekkürler.

 27. gülcan senyel. / Oca 3 2018 1:34 am

  teşekkürler güzel faydalı bilgiler olmuş, http://www.kariyersen.com

 28. By Mühendis / Mar 3 2018 5:36 pm

  Bilgiler çok faydalı olmuş, tavsiyeleriniz üzerine hazırladığımız sitemiz http://www.mahteray.com

 29. seyrantepecilingir / Mar 20 2018 2:58 am

  bilgi için teşekkurler http://www.akincilingir.com

 30. sexe videos / Haz 14 2018 6:12 pm

  Teşekkürler. http://sexyfil.com

 31. merle tur / Haz 21 2018 11:40 pm

  Ciddi masraflar yapıp site yaptırıyoruz, fakat en önemlisi sitemizi üst sıralara çıkarmak önerilerinizi bekliyorum…Şimdiden teşekkür ediyorum..

  http://www.merletour.com

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: