İçeriğe geç
Haziran 14, 2011 / Erkan

Arama Motorlarında Yükselmek İstemiyorsanız Bunları Yapın!


Eğer web sitenizin arama motorlarından çok trafik aldığını ve faturanıza yansıyan trafik maliyetinin bütçenize zarar verdiğini düşünüyorsanız aşağıdaki yönergelerin bir kaç tanesini veya tamamını bir arada uygulayarak web sitenize gelen arama motoru trafiğini etkin bir şekilde kesebilirsiniz.
 • Web standartlarını terkedin kendi standartlarınızı getirin. (Örnek: <div>, <p>, <a> gibi etiketleri kapatmaya çalışarak vakit kaybetmeyin)
 • Web sitenizde kullanılan imajlar için ‘alt’ etiketini ya hiç kullanmayın yada ‘.’ işaretiyle doldurup geçin.
 • Web sitenizde kullanılan bağlantılar için (link) ‘title’ etiketini kullanmayın. Zira ‘title’ etiketini kullanarak bağlantının nereye gittiği konusunda arama motorlarına bilgi verebilirsiniz.
 • Bütün bir siteyi tek bir görselden yapın. Tek görsel olmuyorsa parça parça da yapabilirsiniz. Yazı barındırmayın. Mevcut yazılar içinse mutalaka sağ tık engelleme scripti barındırın.
 • Web sitenizde yer alan başlıklara aklınıza gelen tüm kelimeleri yazın veya boş bırakın. Tüm başlıkları ‘Untitled’ yaparak sayfanız hakkında arama motorlarının bilgi çalmasını engelleyebilirsiniz.
 • Koca koca reklamlarla sitenizin üstünü örtün kimse bir yere tıklayamasın, reklamı kapat düğmesini reklam içeriğine yönlendirin veya tıklanamayacak kadar ufak yapın. Her fare hareketinde hoplayan zıplayan şarkı çalan reklamlara özen gösterin.
 • Web sitenizde kullanılan sayfa bağlantılarını en az 150 karaktere çıkarın anlaşılır parametreler ve kelimeler kullanmayın, mümkünse şifreleme işleminden geçirin (DİKKAT! Bu işlem performans yönünden web sunucunuzu olumsuz şekilde etkileyebilir).
 • İçeriği gizleyin mümkünse hiç girmeyin. Sitenizin web 2.0’a yükselip maliyetinin artmasını istemiyorsanız kullanıcıların içerik girmesine özellikle mani olun yada engel çıkarın.
 • Mesai saatleri dışında sitenizi erişimi kapatın. (Hacklenme riskiniz azalır)
 • Yukarıdaki tüm işlemlere rağmen arama motorları sitenizi bulabiliyorsa çok şanssızsınız demektir, robots.txt dosyasının ilk satırına aşağıdaki bilgileri yazın ve sitenizin root dizinine kopyalayın.
Örnek Robots.txt
User-agent: *
Disallow: /

Aksini düşünüyorsanız bir önceki yazıyı okuyabilirsiniz. :)

Reklamlar

One Comment

Yorum Yapın
 1. serkane / Haz 15 2011 4:39 pm

  çok güzel bir yazı olmuş hocam eline sağlık.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: