İçeriğe geç
Mayıs 7, 2012 / Erkan

Android uygulamalarında sıkça yapılan hatalar.


Görsel

Android işletim sistemine sahip mobil cihazların dünyadaki yaygınlığı arttıkça, Android yüklü cihazlar uygulama geliştiriciler için cazip bir ortam olmaya devam ediyor. Google Play Uygulama Mağazasında yüzbinlerce uygulama olmasına karşın kaliteli olarak tabir edebileceğimiz uygulama sayısı yüzlü rakamları geçemiyor. Android uygulama geliştiriciliği ile ilgilendiğim bu son 2-3 yılda gözlemlediğim özellikle de Türk uygulama geliştiricileri tarafından sıkça tekrarlanan 5 hatayı paylaşmak isterim.

Back butonu engellemeleri ve uygulamadan çıkışı zorlaştırmak!

Android cihazlarda kullanılan 3 temel butondan biri Back (Geri) butonudur. Back butonu bir önceki sayfaya gitmenizi sağlayan ve ekrana çıkan uyarı ekranlarını kapatmak için oldukça kullanışlı bir butondur ayrıca back butonunun sık kullanılan özelliklerinden biri de Uygulama Ana Ekranında uygulamayı kapatmanızı sağlamasıdır. Bazı uygulamalar back tuşuna basılmasıyla kullanıcı deneyimini olumsuz etkileyecek işlemler içerdiğinden back tuşu için uyarı mesajı göstermektedirler.

Fakat sadece yapılabildiği için kullanıcı ile back butonu arasına girerek “Uygulamadan Çıkmak İstiyor Musunuz?” gibi herhangi bir işlevi olmayan uyarılar göstermek Android uygulama geliştiricilerinin sıkça yaptığı ve kullanıcıları çileden çıkartan hatalardan biri. Bir diğer büyük hata ise arka plan işleri için çıkarılan progress dialogların (işlem bilgi pencereleri) back butonu ile iptal edilmesinin engellenip kullanıcının belkide çok uzun sürecek bir işlem için bekletilmesidir.

Sevgili Android uygulama geliştiricileri back butonuyla kullanıcı arasına girmekten vazgeçiniz, bir kullanıcının uygulamanızı kapatıyor veya bir işlemi iptal ediyor olması birdaha o uygulamayı açmayacağı anlamına gelmiyor :)

Splash Screen (Uygulama açılış ekranı) kullanmak!

Genellikle oyunlarda görmeye alıştığımız Splash Screen’ler temel olarak uygulamanın tüm nesneleri hazırlanıp çalışır duruma gelene kadar, kullanıcının sıkılmaması için kullanıcıya gösterilen bir ön yükleme ekranıdırlar. Fakat son zamanlarda mobil uygulamaların yaygınlaşmasıyla beraber amaç dışı ve kullanıcının uygulama ekranlarına erişimini yavaşlatmaktan başka bir işe yaramayan splash screen’ler kullanılmakta. Sevgili Android uygulama geliştiricileri uygulamanın açılmasını yavaşlatmaktan başka bir işe yaramayan Splash Screen’leri kullanmaktan vazgeçiniz.

Üye giriş ekranlarında Beni Hatırla seçeneği kullanmak!

Genellikle web sitelerinde kullanıcı girişi ekranında sunulan beni hatırla seçeneği, halka açık birçok kişi tarafından kullanılanbilen bilgisayarlarda kullanıcı bilgilerinin güvenliğini sağlamak amacıyla kullanıcı tarafından seçilmesi gereken bir opsiyon olarak sunulmaktadır. Fakat mobil cihazlar ise halka açık ve paylaşımlı kullanımı pek yaygın olmayan kişisel cihazlardır. Eğer banka uygulamaları kadar sıkı güvenlik gerektiren bir uygulama yazmıyorsanız mobil cihazlarda ‘Beni Hatırla‘ seçeneği sunmak kullanıcı deneyimi açısından hatadır. Üyelik girişi isteyen mobil uygulamaların varsayılan olarak kullanıcı girişini hatırlaması bir menü yada ayarlar ekranı yardımıyla kullanıcı çıkışına izin vermesi kullanıcı deneyimini arttırmak adına daha doğru bir tercihtir.

Hakkında ekranı tasarlamamak!

Hakkında (About) ekranları bir programlama geleneği olarak uygulamanın sürümü, sahibi hakkında bilgi veren ve iletişim bilgilerini içeren kullanıcıyı bilgilendirme amaçlı ekranlardır. Fakat her nedense kullanıcı ile Back tuşu arasına girmeye ve her uygulama açılışında gereksiz beklemelere neden olan splash screen’leri yapmaya üşenmeyen bazı Android uygulama geliştiricisi arkadaşların, iş Hakkında ekranı gibi faydalı bir ekranı kullanıcılarına sunmaya geldiğinde aynı hevesi göstermediklerine şahit oluyorum.

Android arayüz tasarım kurallarını anlamamak!

Android işletim sistemi de tüm diğer işletim sistemlerinde olduğu gibi uygulama ve işletim sistemi arasındaki bütünlüğü sağlamak için Android Arayüz Tasarım Kılavuzu hazırlamış ve uygulama geliştiriciler için yayınlamıştır. Fakat malesef bazı uygulama geliştiricileri, diğer mobil işletim sistemleri için geliştirdikleri arayüzleri direk Android işletim sistemi üzerinde uyarlamaya çalışmaktadırlar. En sık karşılaştığım Android uygulama arayüzü tasarım hatalarından ikisini aşağıda görebilirsiniz.

  • Tab’ (Sekme) menünün Android tasarım kılavuzunda belirtilenin aksine uygulama ekranının altında yer alması.
  • Android cihazlar farklı ekran tiplerine sahip olmarına karşın tüm ekranlar için tek bir görsel kaynak kullanılması.
Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: