İçeriğe geç

Hakkında ve Kullanım Koşulları

İşte Ben

Merhaba ben Erkan Alkanat,

Programlama dünyasına 80’li yıllarda hediye olarak alınan Commodore C64 ile giriş yaptım ve 1999 yılında Dünyada web ve mobil teknolojilerinin yükseliş ivmesi göstermesiyle web ve mobil teknolojilerine ilgi duymaya ve bu alanda çalışmaya başladım. Şu anda Digiturk firmasında Inovatif Teknolojiler Direktörlüğüne bağlı olarak mobil yazılım geliştirme takım lideri olarak çalışmaktayım. Aşağıda “Kariyer” ve “Kişisel işler” başlıkları altında gerçekleştirdiğim işler ve yer aldığım projeler hakkında daha detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz.

Kariyer;


2015 – Digiturk Inovatif Teknolojiler Direktörlüğüne bağlı olarak Mobil Teknolojiler Birim Yöneticiliği.

2014 – Digiturk Inovatif Teknolojiler Direktörlüğüne bağlı olarak mobil uygulama geliştirme takım liderliği.

2013 – Android işletim sistemine sahip mobil cihazlar için Dilediğin Yerde uygulamasının geliştirilmesi. Digiturk mobil yazılım geliştirme takım liderliğine geçiş ve Digiturk Mobil uygulamalarının (Dilediğin Yerde, Digiturk Play, Digiturk Play Int., Lig TV) iOS, Android ve Windows Mobile ortamlarında geliştirilmesinin yönetimi.

2012 – Android işletim sistemine sahip mobil cihazlar için Digiturk Play uygulamasının geliştirimesi.

2012  – Android işletim sistemine sahip mobil cihazlar üzerinde çalışan ilk Digiturk uygulmasının (Digiturk WebTV) geliştirilmesi, alt yapı entegrasyonu, teknoloji seçimi, arayüz iş akışlarının tasarlanması, kalite kontrol ve proje yönetimi.

2009 – 2011 yılları arası digiturk.com.trTV Guide ve bir çok Digiturk sitesinin proje yönetimi.

2006 yılında Digiturk‘te çalışma hayatına başlangıç, Digiturk bünyesinde ligtv.com.tr sitesinin programlanması ve daha sonra proje yönetimi.

2002 – 2006 yılları arası DorukNet bünyesinde çalışmaya başladım, DorukNet bünyesinde online hostingdial-up, telefon kartı satışı ve sipariş takibini içeren e-ticaret sistemlerinin, DorukNet web sitelerinin ve Altın Örümcek web sitesinin programlanması ve proje yönetimi.

1999 – 2002 yılları arasında freelance (serbest) işler ve bir ajans bünyesinde yer alan web sistelerinin programlaması.


Patentler

2012 – KİŞİSEL GÖRÜNTÜ KAYDEDİCİ ÖZELLİKLİ SET ÜSTÜ CİHAZLARA QR KOD İLE PROGRAM ETİKETLEME VE KAYIT EMRİ GÖNDERME YÖNTEMİ VE SİSTEMİ – 2012/12919

2012 – ELEKTRONİK PROGRAM REHBERİ ÜZERİNDEN CANLI ÖNİZLEME YÖNTEMİ VE SİSTEMİ – 2012/14867

Kişisel İşler;


2014 yılında Servis Nerede ve yuzde100yerli.com Android uygulamaları.

2012 yılında CineBack, İstanbul Live Android uygulamaları.

2006 – 2012 yılları arası kişisel işler kapsamında Android işletim sistemi üzerinde RD Mute (Android işletim sistemi üzerinde çalışan ve hız algılayarak telefonu sessize alma işlemini yapan ilk uygulama), RD WhoisRD FlashRD Night Clock uygulamalarını yazdım ve web üzerinde kolayurl.com Url Kısaltma sitesinin (Aynı anda QR Code ve MS Tag desteği veren  ilk url kısaltıcı) programlamasını gerçekleştirip yayına aldım.

2002 – 2006 yılları arasında kişisel işler kapsamında Windows Mobile üzerinde Smart Hava, Smart Döviz, Smart Kimlik, Smart Lamba ve WT Whois uygulamalarını yazdım ve Web üzerinde yuzde100yerli.com, webtasarimcisi.com projelerini gerçekleştirdim.

Basında


25/2/2011 – TECHRADAR – 40 best free Android apps (40. RD Mute, 150.000 Android uygulaması içinden…)

3/2/2011 – GIZMODORD Mute Mutes Your Phone When Face Down and When You’re Driving

3/2/2011 – LifehackerRD Mute Mutes Your Phone When Face Down and When You’re Driving

11/11/2010 – XDA-DevelopersRD Mute for Android

18/2/2009 – TRT Radyo1Türkiye’de Internet Programcılığı

26/7/2007 – TRT Radyo1“Net Var Net Yok”

Yer aldığım organizasyonlar


Altın Örümcek Web Ödülleri 2006 – jüri üyesi.

Katkıda bulunduğum projelerin almış olduğu ödüller ve başarılar.


2014 – Lig TV Android – Google Play Store (2014’ün En İyi Uygulamaları Listesi)

2011 – Ligtv.com.tr – Halkın favorisi (Spor) – Altın Örümcek Web Organizasyonu

2010 – Ligtv.com.tr – En İyi Spor Portalı – Marmara Üniversitesi

2008 – Yuzde100Yerli.Com – Yılın En İyi 33 Blog Sitesi – pcnet.com.tr

2008 – Ligtv.com.tr – Yılın En İyi Spor Sitesi (Görsel Uygulama) – Bursasporum.com

2008 – Ligtv.com.tr – 2008’in En İyi İnternet Sitesi – Eskişehir Tribünspor

2007 – Ligtv.com.tr – Yılın En İyi Spor Sitesi (Görsel Uygulama) – Bursasporum.com

2006 – Ligtv.com.tr – Bursasporum.com özel ödülü

2006 – Ligtv.com.tr – 2006’ın En İyi Spor Sitesi – Altın Örümcek Web Organizasyonu


İletişim

E-posta:

Twitter:

http://twitter.com/erkanalkanat

LinkedIn

https://www.linkedin.com/in/erkanalkanat


Telif Hakları

En anlamlı yardım karşılık beklemeden yapılandır.

Kodların Kullanımı:

Web günlüğümde yer alan ve bana ait olan kodları, uygulamalarınızda içiniz rahat bir şekilde kullanabilirsiniz. Ayrıca web günlüğüme bağlantı (link) vermenize yada herhangi bir yazı yazmanızada gerek yok. Kodlar işinize yaradıysa ne mutlu bana :)

Yazıların Kullanımı

Kaynak belirtilmesi şartıyla blog’umda yer alan şahsıma ait olan yazıları dilediğiniz gibi kullanabilirsiniz.

Önemli Not: Kodların yol açabileceği zararlar veya kodların kullanımı yüzünden oluşabilecek hatalar kodları kullanan kişilerin üstleneceği bir risktir. Lütfen kodları projelerinizde kullanmadan önce gerekli testlerden geçiriniz.

Reklamlar

13 Yorum

Yorum Yapın
 1. M.Can / Eki 20 2006 1:44 pm

  Ellerinize sağlık mükemmel bir site olmuş.. Bende 2 senedir web tasarımla uğraşıyorum… HTML VE CSS Yİ Öğrendim anca.. Yavaş yavaş ilerletiyorum… Bus iteyi buldum artık… Full burdayım bu arada üyeler bölümüne benim sitemide eklersen sevinirim…

 2. F1R3 / Ara 21 2006 4:32 am

  Arkadaşım siten hayırlı olsun bir konuda yardımına ihtiyacım var.Umarım bilgisiz birinin soruları sana saçma gelmez.Ben wordpress şablonlarından Scary Little ı kullanmak istiyorum.Bunun kodlarını felan ilgili yerden indirebiliyoruz.Sana benim sorum şu.Bu şablonu ben http://www.xxxx.com gibi bir adres aldığım zaman nasıl kullanabilirim.Bu işlerden anlamayan birine nasıl yol gösterirsin yardımcı olursan sevinirim.Yada 15 usd verip wordpress yükseltmesi yaptıkdan sonra normal standart şablon seçer gibi kolayca diğer standard olmayan şablonları zorlanmadan kullanabilirmiyim.Bu konuda bana yardımcı olursan sevinirim.

  Kolay gelsin…..

 3. ertuğrul / Oca 14 2007 4:22 pm

  programlama eğitimi alıyorum.asp.net ve c# ile ilgili makale ararken sizi buldum.Güzel ve faydalı bir site yapmışsınız.”En anlamlı yardım karşılık beklemeden yapılandır” sözünüzün memnun edici.başarılarınızın devamını dilerim. kolay gelsin…

 4. ismail kırbaş / Oca 25 2007 8:45 pm

  Merhaba Erkan,

  Belki de öncelikle şunu belirtmek gerekiyorki http://www.kirbas.com hazırlanırken herhangi bir ticari amaç, kaygı güdülmedi ve kalkınmakta olan ülkemizin doğru bilgiyi en kısa zamanda en çok iligili ve meraklı kişiyle paylaşmak hedef alındı. Tabidir ki bunu tek başımıza yapmamız mümkün değil, bu konuda sizlerinde desteğinize her zaman için ihtiyacımız var ve olmaya devam edecek.

  Site içerisinde yer alacak yazıların bir bölümünün diğer web sitelerinden doğrudan alıntı veya çeviri şeklinde olduğunu belirtmekte fayda görüyorum. (Mümkün olduğunca kaynak belirtilmeye çalışılacaktır.)

  Bu yola koyulurken (ki internet uygulamaları tasarımcılığını veya programcılığı sürekli çaba ve öğrenme gerektiren bir süreç, bir yol olarak görüyoruz) işin başlarında olduğumuzu ve öğrenme – öğretmenin sürekli olacağını düşünüyorum.

  Şahsen 1992 yılından bu yana programcılık 2000 yılından beri de profesyonel olarak internet teknolojileri üzerine çalışıyorum. Bugüne kadar elde edilmiş bilgi birikimin daha verimli kullanılabilmesi için projelerle canlandırılması fikrinden hareketle nihayet kendi sitemi yayınlamaya başladım.

  Senden ricam siteme bir göz atarak eğer beğenir ve faydalı bulursan bir link vermen.

  http://www.kirbas.com/?id=13 adresinde web tasarımı altında sitene link veriyorum.

  İsmail KIRBAŞ
  http://www.kirbas.com

 5. ela / Oca 31 2007 3:31 am

  slm rica etsem bana yardımcı olurmusunuz günlerdinr bunun la ugraşıyorum umarım yardım edersiniz mesela siteme yazılar şiiler eklemek istiyorum fakat bunu şiir linki altında verip tıklandıgında o içerigi görüntülemek istiyorum fakat ben bunları sitemde ancak ana sayfaya entry olarak yükleye biliyorum oda hoş olmuyor sayfa çok uzuyor rica etsem yardım edermisin site adresimi yazıyorum bir bakar ve bana mail atarak yol gösterirsen sevinirim tıpkı senin sayfadakiler gibi olacak başarılar

 6. dahi / Şub 11 2007 11:04 pm

  S.a Erkan Bey blogunuz hayırlı ugurlu olsun,baya yaralı bilgi var yeni başlayan arkadaşlara ışık tutacak güzel bir kaynak olmuş.bence katogori kısmını dal dal alt alta katogorilenirse lazım olanı bulmak daha kolay olacaktır arkdşlar için admin panelinden görünüm > katogorilere tıklayın >Hiyerarşiyi göster tik atarsanınız alfaden ziyade konu ile alaklı şekilde sıralanacktır . kolay gelsin..

 7. tahir ile sohbet / Nis 29 2007 12:57 am

  Mrb erkan,
  Kişisel blog siteniz içerige gördügüm kadarıyla dolmuş, umarım siteniz üzerinden yardıma ihtiyacıo olan arkadaşlar yardım alıyodur.

 8. persfektif / May 10 2007 2:09 am

  merhabalar
  http://persfektif.wordpress.com
  adresli ”Dijital Fotoğraf ve Yaşam” uzerine bir blogum mevcut. eger siz de dilerseniz blog kardesi olmak isterim sizinle…
  bu konudaki dusunceleriniz ile ilgili olarak haberdar ederseniz sevinirim.
  tesekkurler
  iyi calismlar

 9. Fizalya / Tem 10 2007 11:36 am

  Sevgili Meslekdaşım,

  Pardus gibi türkçe işletim sistemi açığını kapatmak, ve “Ulusal” olmak amacıyla yola çıkmış bir çalışmaya destek vermenden de güç alıyor, ve şu düzeltmeyi yapmak istiyorum. Dahi anlamına gelen -de ve -da ekleri kelimelerden ayrı yazılır.

  “…gelişmeler, yazılarım ve biraz da teknoloji.”

  Başarılar.

 10. Feyzullah Ceylan / Ağu 10 2007 11:40 pm

  Sitenize ait RSS adresi mevcut mu? Ben bulamadım.

 11. Erkan / Ağu 11 2007 3:14 am

  Merhaba Feyzullah bey,

  https://erkana.wordpress.com/feed adresini RSS okuyucunuzda kullanabilirsiniz.

 12. Kerem / Eki 30 2007 7:06 pm

  Erkan Bey, öncelikle siteniz çok güzel tebrik ederim. Bende vivvo cms yazılımından faydalanarak teknoloji haberleri (http://www.teknotimes.com) veren bir site yaptım, yorum ve eleştirileriniz bizim için çok değerli olacaktır.
  Teşekkürler,
  Kerem Almaç

 13. Askar Ören / Ara 28 2008 9:53 am

  Erkan Bey,
  İnsanlara bu şekilde karşılıksız yardımlarda bulunmanız gerçekten çok asil bir davranış. Ben sitenizden çok yararlandım. Bunun için özellikle teşekkür etmek istedim.

  Elinize sağlık

  Saygılarımla.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: